Na całym świecie tematyka indiańska, oprócz nurtu typowo rozrywkowego i komercyjnego, traktowana jest również jako przedmiot poważnych badań naukowych.

W Polsce niestety ten drugi aspekt prawie nie istnieje. Naszym celem jest pokazanie, że o tubylczych Amerykanach można mówić ciekawie, ale zupełnie poważnie i przede wszystkim z szacunkiem.

Każdy, kto interesuje się Indianami, od razu na początku zgłębiania tego tematu zauważa, że już samo określenie "Indianie" jest bardzo mylące, bo nie dość, że odwołuje się do błędu Krzysztofa Kolumba, który przypływając do Ameryki sądził, że to Indie, to jeszcze wspólną nazwą obejmuje około dwóch tysięcy niezwykle różnorodnych kultur zamieszkujących dwa olbrzymie kontynenty. W samej Ameryce Północnej żyło niegdyś ponad 500 plemion, mówiących ponad 300 językami.

Aby troszkę uprościć temat, na kontynencie północnoamerykańskim (rozumianym kulturowo, a nie geograficznie, czyli obejmującym teren dzisiejszych Stanów Zjednoczonych i Kanady, bez Meksyku) można wyróżnić 10 głównych obszarów kulturowych:

  1. Arktyka
  2. Subarktyka
  3. Północny Wschód
  4. Południowy Wschód
  5. Południowy Zachód
  6. Wielka Kotlina
  7. Płaskowyż
  8. Północno-Zachodnie Wybrzeże Pacyfiku
  9. Kalifornia
  10. Wielkie Równiny